Pin It

50 wielkich mitów psychologii popularnej Scotta Lilienfelda, Stevena Lynna, Johna Ruscio i Barrego Beyersteina, to książka, którą każdy powinien mieć na swojej półce. Od jakiegoś czasu staram się temperować ludzkie uprzedzenia i popadanie w głupotę. Jednak muszę przyznać się, że o paru faktach nie miałam pojęcia i żyłam w przekonaniu, że są to pewnego rodzaju utarte schematy, które posiadają solidne fundamenty. O jakże się myliłam.

Autorzy biorą na blat mity o mózgu i percepcji, o rozwoju i starzeniu się, pamięci, inteligencji i uczeniu się, świadomości, emocjach i motywacji, relacjach interpersonalnych, osobowości, chorobach psychiatrycznych, psychologii i prawie, oraz o leczeniu psychologicznych. Każdy rozdział i podrozdział rozprawia się porządnie z przesądami i zabobonami. Książka jest obszerna, ciekawa, pozwala na zanurzeniu się w świecie głupoty i absurdu. Przede wszystkim otwiera oczy i wyczula nasze zmysły na kolejne słabo ugruntowane twierdzenia.

Mimo że żyjemy w epoce informacji, łatwo dostępnej i powszechnej, to tak naprawdę mamy do czynienia z kłamliwą i fałszywą wiedzą. Przeładowanie jest nieustanne, a weryfikacja tych twierdzeń jest niemożliwa. Na takiej dezinformacji żerują szarlatani, pseudonaukowcy i inne mendy, którym zależy na wyciąganiu pieniędzy od naiwnych ludzi.

Sytuacja jest tym bardziej trudna, ponieważ nie istnieje solidna literatura, pozwalająca odróżnić prawdziwe twierdzenia od jawnych nonsensów. Dlatego jesteśmy zdani na pseudoautorytety, wmawiające nam, co jest prawdą, a co fałszem. W rzeczywistości, często oni sami balansują na cienkiej linie, która raz przechyla się w jedną, raz w drugą stronę. Bardzo łatwo jest upaść i zatracić w pseudonauce – wierząc w nią, niczym w złotego bożka.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie wysoka szkodliwość tych błędnych przekonań. Nasza kultura zbudowana jest na fałszywych twierdzeniach, mających wpływ na nasze życia. Mity o przyciąganiu się przeciwieństw, błędne podchodzenie i rozgrzebywanie wydarzeń z naszego dzieciństwa, fałszywe poglądu na temat schizofrenii czy też niebezpieczny pogląd, że w grupie najbezpieczniej – to tylko nieliczne przykłady, które zawojowały współczesną kulturą popularną, ale także wysoką. Wydaje nam się, że możemy się zdystansować, w końcu to nas nie dotyczy. Akurat.

Na każdym kroku jesteśmy bombardowani całą tą psychoterapeutyczną papką, będącą tak naprawdę jedynie maszynką do robienia pieniędzy. Bo jak można określić, wmawianie każdej osoby, że miała trudne dzieciństwo, uzależnionych od alkoholu rodziców – a nawet jeżeli tego nie pamięta, to pewnie wyparła bolesne wydarzenia. Aktualnie każdy nadaje się pod jakąś terapię, a one mnożą się bardziej niż muszki owocówki. Do wyboru do koloru. Jest ich więcej niż ubrań w sklepie. Każdy znajdzie coś dla siebie, że będzie leżało jak ulał. Nawet zmiana pracy, rozwód, czy rzucanie palenia nie może obejść się bez wsparcia psychologa, psychoterapeuty, coacha, psychiatry czy innego specjalisty. Człowieka trzeba trzymać za rękę, bo inaczej sobie nie poradzi – oto kredo naszych czasów. Jednak w rzeczywistości ludzie przeżywali wojny, traumatyczne (naprawdę) przeżycia, załamania nerwowe, śmierci, widoki tragiczne, ale podnosili się i trwali. Z bliznami, otwartymi ranami, zmiażdżonymi sercami, mimo tego wiedzieli, że trzeba żyć, dla siebie i innych. Leczenie ran na pewno trwało, jednak po pewnym czasie ustępowało, i pojawiała się radość życia i wola walki. Dzisiejszy człowiek natomiast boi się. Od wzroku nieznajomej osoby, wypowiadania własnego zdania, zmiany w stylu życia, po traumatyczne wydarzenia. Lęk nas ogarnął. Dlatego potrzebujemy jego uzasadnienia. Stąd też chodzimy i pytamy się obcych osób, którym płacimy, czy nasze niepokoje są normalne. Zamiast odpowiedzi, dostajemy kolejną dawkę lęku, zamiast uzasadnienia, otrzymujemy mocniejszy niepokój. Jednak to uzależnienie, że ktoś w końcu nas wysłuchał, jest silniejsze. I tak zamyka się błędne koło, napędzające cały system, z niemal nieskończoną ilością powiązań i odnóg.

50_wielkich_mitow_psychologii_popularnej_polprawdy__cwiercprawdy_i_kompletne_bzdury_IMAGE1_222373_7